TOP 10 źródeł wiedzy o SEO i marketingu w wyszukiwarkach.

Wiedzę na temat SEO i tematów pochodnych można czerpać z różnych miejsc. Istnieją polskojęzyczne fora oraz blogi. Niestety rzadko kiedy aktualizowane są z taką częstotliwością jak blogi zagraniczne a tematy tam porusza są nieco tendencyjne.

Szperając po różnych miejscach w sieci, względnie często trafiam na pytanie „skąd czerpać wiedzę na temat SEO” i „jakie strony śledzić aby być na bieżąco”.W tym wpisie postaram się zebrać najpopularniejsze strony/blogi które posiadają na prawdę bardzo dobrej jakości informacje. Niestety, większość jest anglojęzyczna.

Blog ten posiada długą, 9 letnią historię. Został założony w 2003 roku i od tamtego czasu skupia się głównie na osobach zajmującymi się marketingiem. Jako, że marketing w internecie ewoluował ostatnimi czasy, aktualnie SEJ traktuje o social media, pozycjonowaniu czy kampaniach PPC.

Znajdziecie tu porady, case’y jak i artykuły z serii „TOP 5…”. Gorąco polecam!

Blog ten prowadzi Barry Schwartz. Najczęściej znajdziecie tu ciekawostki które udało się Barremu znaleźć na forum Google dla Webmasterów… czasami zdziwilibyście się co ciekawego można tam znaleźć :-) Najogólniej rzecz ujmując, blog jest „wyłapywaczem” wszelakich niuansów wychodzących od Google.

Chyba każdy pozycjoner z zagranicy chciały umieścić swój artykuł na tym blogu :-) Blog ten cechuje się jedną z najlepszych – jeśli nie najlepszą – bazą autorów o tematyce około SEOwej. Jedynym minusem tego bloga są niekiedy baaaardzo długie artykuły. Warto jednak chociaż „przeskrolować” i wiedzieć mniej więcej co w artykule zostało zawarte.

Jeżeli nie znacie jeszcze Dana Petrović, to koniecznie musicie zapoznać się z jego działalnością. Dan prowadzi jedną z większych agencji SEO w Australii która wyspecjalizowała się w technikach White Hat. Dan jest aktywnym użytkownikiem Google+ i jest w stałym kontakcie na przykład z Johnem Muellerem. Dzięki temu jest w stanie przestawić bardzo ciekawe case’y łącząc wiele informacji opartych na przykład o strony klientów.

Blog prowadzi Bill Slawski. Sam blog zajmuje się przede wszystkim wyszukiwaniem zgłoszonych patentów takich firm jak Google, Yahoo czy Microsoft Bing. Polecam!

Wsio o marketingu w wyszukiwarce. SEO, PPC, Facebook, Google+ i tak dalej, i tak dalej.Mimo, że jest o prawie wszystkim to zdecydowanie warto śledzić. Można znaleźć naprawdę sporo interesujących informacji.

Strona pokrewna do Marketing Land. Informacje na tym blogu ukierunkowane są stricte pod  wyszukiwarki – Google, Yahoo i Bing. Znajdują się tu case’y, ciekawostki ale i aktualności. Twórcy SEL organizują jedne z największych konferencji poświęconych Marketingowi w wyszukiwarkach, a mianowicie SMX czyli Search Marketing eXpo.

01100111011001010110010101101011

Tłumacząc – geek. Nieco jajcarski blog poświęcony marketingu w wyszukiwarkach. Brak tutaj farmazonu. Same suche fakty. Zdarzają się bardzo ciekawe case’y.

Myślę, że sama nazwa forum już bardzo dużo wyjaśnia :-) Otóż to forum jest idealne wręcz dla osób które szukają oprogramowania, case’ów linkowania zaplecz jak i stron klientów a także motywujących historii ludzi którym udało się zarobić pieniądze na IM (internet marketing).  Gorąco polecam!

 
cezzyTo cały czas aktywny weteran branży internetowej. Jeśli dobrze mi wiadomo, Cezary Glijer zajmował się SEO od samego początku jego istnienia w Polsce. Legenda głosi, że oszukiwał klikohit i hackował strony „złotą trójką słów kluczowych” ;-) Jeden z nielicznych Polskich blogów które można spokojnie poczytać.

Podsumowanie

Na sam koniec dodam, że warto zainteresować się serwisem Google plus. Znajduje się tam kilka(naście) osób które warto śledzić a dzięki którym będziemy na bieżąco z tym co dzieje się w świecie SEO/SEM. Naturalnie polecę swój profil: Tomasz Stopka.

Dodatkowo, warto interesujące nas strony zalajkować na fejsie lub śledzić za pomocą twittera. Daje to bardzo wygodny dostęp do nowych treści.