G is for Google – Alphabet: nowy początek duetu Brin i Page

G is for Google – nowy początek duetu Brin i Page.

Zmiany, bardzo ważne zmiany. Jeżeli jedna z największych firm na świecie zaczyna wprowadzać takie zmiany to aż strach pomyśleć co planują w przyszłości… ale po kolei:

Google Inc. stanie się częścią nowego tworu/firmy duetu Sergey Brin i Larry Page – Alhpabet Inc. Dlaczego? Jak piszą:

“Nasza firma [Google] ma się na dziś dzień świetnie, ale myślimy, że powinniśmy sprawić, że będzie ona bardziej transparentna i jasna w swoich działaniach. Dlatego też tworzymy nową firmę, nazwaliśmy ją Alphabet. Jestem mocno podekscytowany uruchomieniem Alphabet jako CEO z pomocą mojego zdolnego partnera, Sergey’a jako prezydenta”.

Czym ma być Alphabet? Będzie to w dużej mierze kolekcja wszystkich biznesów jakie posiadają w tym oczywiście ich oczko w głowie – Google. Jako, że Brin i Page będą mieli teraz nieco inne zajęcie niż zajmowanie się Google, powołali oni nowego CEO. Od teraz CEO Google będzie Sundar Pichai.

Każdy z biznesów – YouTube, Google Maps czy inne przejęte spółki otrzymają więcej samodzielności ale pod stałym nadzorem Brina i Page’a. Od teraz będą kierować strumień z pieniędzmi tam gdzie faktycznie będzie szansa coś zarobić. Serwisy/Biznesy będą więc musiały w niektórych wypadkach stanąć na głowie aby uzyskać finansowanie.

Co będzie robił Alphabet? W zasadzie to co do tej pory robił Google – będzie inwestował w nowe, nieraz szalone rzeczy takie jak Wing czy też będzie wspierał młode biznesy poprzez kapitał w ramach różnych grantów czy programów dla startup’ów.

Zmiany są spore – praktycznie wszystkie produkty nie będą sygnowane już nazwą „Google” ale „Alphabet”. Nie zmieni się natomiast oznaczenie na giełdzie – dalej możecie wypatrywać kursów akcji GOOG czy GOOGL.

Wszystkie a na pewno większość zmian wejdzie w życie w okolicy Q4. Naturalnie firma Alphabet już działa i na pewno rozpoczął się już proces przenoszenia.

Z ciekawostek:

Adresem strony domowej firmy Alphabet jest abc.xyz. Domena została zarejestrowana 20 marca 2014 roku. Zmiany w działaniu domeny zostały odnotowane 10 sierpnia 2015.

Po więcej szczegółów (w języku angielskim) zapraszam pod adres: https://abc.xyz/ oraz http://googleblog.blogspot.com/2015/08/google-alphabet.html

Jeżeli coś źle przetłumaczyłem – wybaczcie J Myślę, że ogólny sens został zachowany.